Centrum Leczenia Osteoporozy
W dniach od 15 do 26 lipca 2024 poradnia na ul. Traugutta 11 będzie nieczynna z powodu urlopu.
Centrum Leczenia Osteoporozy i Innych Chorób Metabolicznych Kości Dzieci i Młodzieży jest poradnią o charakterze NZOZ ( Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej), utworzoną przez Zarząd Fundacji Dzieciom „ Idziemy Razem” w roku 2012. W placówce tej, nieodpłatnie diagnozowane i leczone są nie tylko dzieci i młodzież ale także osoby dorosłe , co wówczas było warunkiem powołania takiej poradni przez Oddział Łódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Utworzone przez Fundację Centrum Leczenia Osteoporozy i Innych Chorób Metabolicznych Kości Dzieci i Młodzieży, jako jednostka „not for profit” jest refundowana przez NFZ, a nadwyżki środków pozostałych po wykorzystaniu na leczenie i diagnostykę przekazywane są w całości na cele statutowe Fundacji.
Centrum jest poradnią specjalistyczną (AOS) ; pracują tu lekarze specjaliści ortopedii i traumatologii, położnictwa i ginekologii zajmujący się leczeniem osteoporozy, specjaliści pediatrii i pediatrii metabolicznej.
Choroby , nieprawidłowości, zaburzenia u dzieci i młodzieży – pacjentów Centrum są bardzo różnorodne; przede wszystkim są to poważne uszkodzenia w narządach ruchu (kości, mięśnie, stawy), z przewagą chorób metabolicznych kości . Należy tu wymienić : osteoporozę wtórną i samoistną, małą masę kostną jako chorobę związaną z niedoborem minerału kostnego, wrodzone choroby metabolizmu kostnego w tym wrodzona łamliwość kości i wiele innych bardzo rzadkich chorób z zaburzeniem metabolizmu. Poza tym nabyte choroby kości: krzywica, choroba metaboliczna kości wcześniaków (poprzednia nazwa – osteopenia wcześniaków), wady postawy i kończyn, skoliozy-mogą być wrodzone i nabyte. Diagnozowane są nawracające złamania kości i przyczyny niedoboru minerałów kostnych, w tym zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej i przyczyny niedoboru witaminy D.
Wśród pacjentów pediatrycznych Centrum prawie połowa to osoby niepełnosprawne, zarówno z powodu pierwotnych chorób kości, zwłaszcza wrodzonych, jak też w związku z występowaniem ciężkich zaburzeń w układzie ruchu – wtórnie do choroby podstawowej, takiej jak: mózgowe porażenie dziecięce, stan po przepuklinie oponowo - rdzeniowej, porażenia i niedowłady kończyn z różnych przyczyn, choroby układowe tkanki łącznej( głównie z grupy reumatoidalnych), nowotwory, choroby przewodu pokarmowego, padaczka.
W poradni tej objęte są opieką również dorosłe osoby niepełnosprawne( wcześniej dzieci), które po osiągnięciu wieku 18 lat powinny się leczyć w poradni dla dorosłych. Zmiana dotychczasowej osoby prowadzącej leczenie (lekarza) jest traumatycznym przeżyciem dla tych pacjentów i ich rodzin – stąd umożliwienie im kontynuacji opieki medycznej.
W przypadku pacjentów dorosłych Centrum dominuje osteoporoza zwłaszcza okołomenopauzalna ale też wtórna ( m.in. posteroidowa), wady układu ruchu, stany przewlekłe po urazach.
W Poradni znajduje się Pracownia Densytometryczna wyposażona w nowoczesny aparat do wykonywania badań minerału kostnego – densytometr amerykańskiej firmy Lunar GE. Badania te wykonywane są u wszystkich pacjentów z wyjątkiem dzieci w 1.szym i 2.im roku życia; w Pracowni przeprowadzają badania wykwalikowani technicy elektroradiologii.
21 czerwca 2023 roku w Pracowni Densytometrycznej Centrum Leczenia Osteoporozy, został zamontowany nowy aparat: Densytometr Prodigy Pro; fabrycznie nowy, rok produkcji 2023. Wprowadzonych zostało kilka nowych opcji badań gęstości mineralnej kości. Poniżej zdjęcia z momentu uruchomienia aparatu po zamontowaniu.
Zgodnie z art. 32c ppk 2 ustawy o Prawie Atomowym, informujemy, że działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, o której mowa w art. 4 ust 1 pkt. 1, 9, 10, 11 i 16 wykonana w Centrum Leczenia Osteoporozy i innych Chorób Metabolicznych Kosći Dzieci i Młodzieży nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i na środowisko oraz nie prowadzi do uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska.
W Centrum działa także pielęgniarka i dwie sekretarki medyczne.
Większość osób pracujących w Centrum udziela się aktywnie , charytatywnie w działaniach Fundacji.
Wszyscy pacjenci, skierowani do Centrum przez lekarza podstawowej opieki medycznej , medycyny rodzinnej i specjalistów z innych poradni są diagnozowani i leczeni bezpłatnie. Z obliczeń dotyczących przyjęć w roku 2021 wynika ,iż przyjętych było 2915 pacjentów dorosłych i 730 dzieci; w przeliczeniu na liczby wizyt : dorośli -4603 a dzieci-1112 wizyt w Centrum w jednym roku.
Lokalizacja naszego Centrum: