Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Idziemy Razem

Sprawozdanie z Konferencji

12. grudnia 2020 roku odbyła się w Łodzi IV Konferencja z cyklu : ”Aktualne problemy osteologii dziecięcej .”W tym roku z powodów epidemicznych była prowadzona w trybie online.

Konferencja była zorganizowana przez Sekcję Chorób Metabolicznych Kości Dzieci i Młodzieży przy PTP, a Przewodnicząca Zarządu Sekcji ustaliła program i zaprosiła kompetentnych wykładowców. Współorganizatorami Konferencji byli : Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Fundacja Dzieciom „ Idziemy Razem” i Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pediatrii. Stroną organizacyjną w znaczeniu technicznym zajmowała się firma Green Light Consulting.

Poza wykładowcami z Łodzi prezentacje naukowo- szkoleniowe wygłosili goście z Białegostoku, Krakowa i Warszawy , osoby zajmujące się problemami metabolizmu kostnego i gospodarki wapniowo-fosforanowej w wieku rozwojowym zarówno w wymiarze naukowym jak też klinicznym . Nazwiska wykładowców, afiliacje ich miejsc pracy jak też tytuły referatów są zamieszczone poniżej jako program Konferencji.

Program Konferencji :

10.00 – 10.10  Otwarcie Konferencji – Prof. dr hab. n. med. Danuta Chlebna-Sokół

10.10 – 10.30  „Złamania kości w wieku rozwojowym – nie zawsze objaw osteoporozy „

Dr hab.n.med. Elżbieta Jakubowska-Pietkiewicz ,Klinika Pediatrii, Patologii Noworodka i Chorób Metabolicznych Kości ,UM w Łodzi

10.30 - 10.50   „Osteoporoza posteroidowa – ciągle ważna w pediatrii „

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Konstantynowicz ,Klinika Pediatrii, Reumatologii, Immunologii i Chorób Metabolicznych Kości, UM w Białymstoku

10.  50 – 11.10 „Problemy z interpretacją badań densytometrycznych u dzieci z zaburzeniami rozwoju„

Dr n. farm. Maciej Jaworski, Zakład Biochemii, Radioimmunologii i Medycyny Doświadczalnej ICZD w Warszawie

11.10 – 11.30 „Aspekty ortopedyczne dysplazji włóknistej kości u dzieci „

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Sułko, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Świętego Ludwika w Krakowie

11.30 – 11.45  Dyskusja

11.45 – 12.00  PRZERWA KAWOWOWA

12.15 – 12.35  „Osteoimmunologia –crosstalk układu odpornościowego i kości „

Prof. dr hab. n.med. Elżbieta Smolewska, Klinika Kardiologii i Reumatologii Dziecięcej UM w Łodzi

12.35 – 12.55  „Stopa płaska u dzieci- czy to częsty problem „

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Grzegorzewski, Klinika Ortopedii Dziecięcej UM w Łodzi

12.55 – 13.15  „Objawy kostne we wrodzonych wadach metabolizmu”

Dr n. med. Izabela Michałus, Poradnia Wrodzonych Wad Metabolizmu. Klinika Endokrynologii i Chorób Metabolicznych I-CZMP w Łodzi

13.15 – 13.30  Dyskusja

13.30               Zakończenie konferencji – Przewodnicząca Zarządu Sekcji

Wykłady były prezentowane w 2 sesjach, a po każdej z nich odbywała się dyskusja – wykładowcy odpowiadali na pytania zadawane „na czacie „. Moderatorem obydwu sesji i prowadzącą dyskusję była Przewodnicząca Zarządu Sekcji- prof. dr hab. n. med. Danuta Chlebna- Sokół.

W Konferencji uczestniczyło około 120 osób ; wszyscy otrzymali ( również drogą online ) Certyfikaty Uczestnictwa z punktami edukacyjnymi.

Liczne pozytywne opinie pozwalają na uznanie Konferencji za udaną zarówno pod względem merytorycznym jak też organizacyjnym.